TR#2 - Firecracker Trail Run (Eau Claire)

Age Group Results

June 26, 2016


WORS Racing L.L.C.

Short Course (approx. 5K)

Female Top Three Overall

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Total Time
1 Sabrina Hagstrom Eau Claire WI 158 14 1   23:36.5
2 Bailey Eggebrecht Greenville WI 150 16 2 1:53.7 25:30.3
3 Michelle Askelson Aurora IL 142 44 3 4:08.3 27:44.8
 

Female 18 and under

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Total Time
1 Emily Simmerman Cornell WI 145 18 4   29:14.6
2 Olivia Martin Eau Claire WI 154 16 7 3:02.4 32:17.1
3 Fenley Moss Eau Claire WI 135 10 11 7:28.0 36:42.7
4 Rebecca Somerville Fall Creek WI 141 13 13 7:39.5 36:54.2
5 Hannah Tylee Eau Claire WI 157 12 14 9:08.9 38:23.6
6 Elsa Murray Eau Claire WI 128 12 17 10:46.0 40:00.7
7 Trinity Lontz Fall Creek WI 124 12 19 11:22.5 40:37.2
8 Julia Drath Eau Claire WI 117 14 24 20:26.2 49:40.9
 

Female 19 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Total Time
1 Shannon Phillips Eau Claire WI 155 25 6   31:56.7
 

Female 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Total Time
1 Tammy Somerville Fall Creek WI 140 39 5   31:01.5
2 Cheri Schneider Saint Nazianz WI 160 36 10 3:42.0 34:43.5
3 Angela Roethel Oostburg WI 143 30 22 10:26.5 41:28.0
DNF Audrey Komp Chetek WI 119 37    
 

Female 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Total Time
1 Deb Hays Fall Creek WI 131 46 8   32:38.8
2 Sharyn Moss Eau Claire WI 134 40 12 4:13.8 36:52.6
3 Michelle Kleppek Oneida WI 122 47 16 6:14.2 38:53.0
4 Kelly Murray Eau Claire WI 129 40 18 7:23.7 40:02.5
5 Trista Lontz Fall Creek WI 123 43 20 7:58.6 40:37.4
6 Jennifer Baer Wind Lake WI 148 40 21 8:47.9 41:26.7
 

Female 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Total Time
1 Beth Devney Fall Creek WI 130 53 9   33:57.1
2 Lisa Bushbeck Eau Claire WI 153 54 15 4:30.2 38:27.4
3 Rebecca Drath Eau Claire WI 118 53 25 15:51.6 49:48.8
 

Female 60 and over

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Total Time
1 Mary Boelk Milwaukee WI 125 60 23   43:00.6
2 Sheila Kersten Eau Claire WI 146 65 26 7:19.8 50:20.4
 

Male Top Three Overall

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Total Time
1 Jeff Harvey Ingleside IL 138 46 1   19:02.4
2 Davey Sapinski Medford WI 136 42 2 2:35.8 21:38.3
3 Matt Evans Eau Claire WI 121 50 3 3:37.9 22:40.3
 

Male 18 and under

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Total Time
1 Jordan Groshek Onalaska WI 159 14 4   23:13.3
2 Sawyer Mork Wausau WI 162 13 5 0:01.0 23:14.3
3 Winston Sapinski Medford WI 137 15 7 1:47.8 25:01.1
4 Ethan Komp Chetek WI 120 14 10 2:41.3 25:54.6
5 Colin Baer Wind Lake WI 147 9 11 5:45.3 28:58.6
6 Cormac Moss Eau Claire WI 133 12 12 6:57.8 30:11.1
7 Hunter Harvey Ingleside IL 139 13 13 7:09.9 30:23.2
8 Anthony Roethel Oostburg WI 144 6 18 18:10.4 41:23.7
DNF Daniel Murray Eau Claire WI 127 10    
 

Male 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Total Time
1 Keith Eggebrecht Greenville WI 149 46 8   25:01.7
2 Paul Roach Chippewa Falls WI 161 43 9 0:07.8 25:09.5
3 James Shannon Eau Claire WI 152 49 14 5:34.3 30:36.1
4 Brian Tylee Eau Claire WI 156 43 16 13:24.6 38:26.3
DNF Chad Murray Eau Claire WI 126 40    
 

Male 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Total Time
1 Wesley Martin Eau Claire WI 116 52 6   23:18.7
2 Tom Draz Eau Claire WI 132 57 17 16:43.1 40:01.8
 

Male 60 and over

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Total Time
1 John Bachman Eau Claire WI 151 64 15   30:49.0

*Overall place within gender.