2010 Wisconsin State Champions

WORS presents the 2010 USA Cycling Wisconsin State Champions

Eligibility to be named a USA Cycling State Champion is dependent upon the following criteria: 1) A competitor must have a current USA Cycling Mountain annual license, 2) A competitor must have raced WORS and finished with an overall score, and 3) a competitor must be a resident of Wisconsin.

Congratulations to all of the Wisconsin Champions. Medals were awarded to the top three in each category at the WORS Awards Banquet. If you were unable to attend the Banquet, please send $3 to cover postage & handling to WORS, 8675 Rolling Hills Rd., Custer, WI 54423 to claim your award. Include your name, award category & class, and return address.

Junior Age Class

Females 11 to 12
1 6009 Kaitlin Splittgerber 12

Female 13-14
1 3013 Rachael Jensen
2 5015 Maja Holcomb
3 5024 Jordan Pellett

Male 9 to 10
1 4026 Andrew Schmidt

Male 11 to 12
1 6016 Shane Holcomb
2 6005 Jimmy Splittgerber

Male 13-14
1 2183 Jordan Watkins

Category 3

Female 15 to 18
1 5031 Samantha Kosarzycki

Female 30 to 39
1 5026 Rebecca Crocker
2 5006 Jennifer Clark

Male 15 to 18
1 4044 Kyle Berchem
2 4014 Cory Marty
3 4070 Braden Schott

Male 19 to 29
1 4017 Kurt Brunner

Male 30 to 39
1 4010 Marko Gerovac
2 4141 Peter Fetters

Male 40 to 49
1 4023 Michael Laufenberg

Male 50 to 59
1 4033 George Doty

Clydesdale
1 4807 Brian Coleman
2 4816 Ryan Roesler

Category 2

Female 19 to 29
1 3029 Rachel Horstman
2 3011 Cassey Lynn
3 3037 Kelli Piotrowski

Female 40 to 49
1 3018 Brittany Nigh
2 3017 Rolleen Kralovec

Female 50 and over
1 3007 Helmy Tennis
2 3024 Jenni Borell

Male 15 to 16
1 704 Myles Beach
2 706 Nathan Labecki
3 712 Mitchell Bogardus

Male 17 to 18
1 702 Ben Senkerik
2 727 Cameron Schave
3 719 Dakota Dale

Male 19-24
1 1019 Spence Cone
2 1062 Andrew Wiesner

Male 25-29
1 1099 Nicholas Holzem
2 1048 Michael Ziegler
3 1018 Ben Marchewka

Male 30-34
1 1054 Sanjay Ganju
2 1050 Nathan Lillie
3 1053 Bryan Frazier

Male 35-39
1 1044 Lance Wall
2 1114 Greg Heil
3 1017 Tyson Schwiesow

Male 40-44
1 1007 Matt Dale
2 1026 Steve Pribek
3 1119 Mark Cole

Male 45 to 49
1 1067 Glen Stroik
2 1042 Sean Shields
3 2145 Kelly Skinkis

Male 50 to 54
1 808 Kenneth Ramm
2 801 Bob Boone
3 2085 Steve Kapaun

Male 55 to 59
1 803 Brad Tennis
2 2025 Donald Carr
3 2013 Warren Fowler

Male 60 and over
1 807 Mark Muraski
2 2083 Dale Lenss
3 2024 James S. Heinecke

Clydesdale
1 1803 Bob Phelps
2 1810 Christopher Gabrielson
3 2804 Thomas Harron

Singlespeed
1 907 Greg Jones
2 901 Brent Palmer
3 916 Rick Walls

Category 1

Female 19-34
1 516 Michelle Peariso
2 517 Renee Bach
3 529 Anna Ganju

Female 35 & over
1 504 Lisa Krayer
2 502 Lori Sable
3 507 Claire Cannon

Male 15-16
1 717 Casey Hildebrandt

Male 17-18
1 715 Greg Krieger
2 703 Kyle Warras
3 711 Caleb Lenss

Male 19-29
1 80 Seth Lenss
2 22 Ben Koenig
3 7 Ted Hanes

Male 30-39
1 34 Ryan Krayer
2 49 Neil Swanson
3 12 Glenn Kirst

Male 40 & over
1 14 John Lirette
2 99 J. W. Miller
3 20 Chad Hildebrandt

Pro

Female
1 501 Abigail Strigel

Male
1 6 Tristan Schouten
2 4 Darrin Braun
3 5 Nathan Guerra

The tambulations of these awards relys highly on manual sorting and calculation and is thus subject error. if we have missed you, please accept our appology and contact so as we can correct any errors.

2020 WORS Series Sponsors